Nastava na fakultetima se i dalje ne odvija, a Medicinski fakultet u Beogradu je izašao iz štrajka.
Ministarka prosvete naglašava da je april mesec kada bi trebalo da se krene sa nadoknadom i da se izbegne propadanje akademske godine.
Većina učenika osnovnih i srednjih škola vratila se u klupe, a plan nadoknade časova već se primenjuje. Za razliku od toga, nastava na fakultetima se i dalje ne odvija, a danas je iz štrajka, većinom odluke zaposlenih izašao i Medicinski fakultet u Beogradu. O tome da li je akademska godina ugrožena ukoliko se sa predavanjima ne počne u aprilu, hoće li biti male mature i upisa nove generacije brucoša, za Blic televiziju govorila je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
Šta će biti sa akademskom godinom
Ministarka je na pitanje novinarke „Blic TV“ da se početak aprila uzima kao rok za početak nadoknade nastave na fakultetima kako akademska godina ne bi propala, koliko će fakulteta početi sa radom, i da li su dekani dostavili planove nadoknade.
– Da, mi smo informisani od rektora Beogradskog univerziteta pre dva meseca da najveći broj beogradskih fakulteta ima svoje planove za nadoknadu i mislimo da je zaista april mesec kada bi trebalo učiniti sve da ne propadne akademska godina. To praktično znači da i nadoknade i nastava treba da krenu, a napomenula bih da bi i fakulteti koji su u štrajku strogo gledano po zakonu morali da obezbede minimum procesa rada koji podrazumeva konsultacije, ispite, organizaciju prijemnih ispita, završnih ispita, izdavanje dokumenata i još neke aktivnosti. Dakle, da ne bi propala i ova i naredna akademska godina, jeste april mesec kada bi moralo da se krene sa radom – kaže Đukić Dejanović.
Šta će biti sa akademskom godinom
Ona je za „Blic TV“ takođe razjasnila šta se događa ukoliko se studenti ne vrate na nastavu, hoće li biti moguće da u narednoj godini bude upisana nova generacija studenata.
– Šansa da se završi ova akademska godina za sve one koji uče i da se počne naredna, još uvek postoji, ali i vreme teče.Obaveza univerziteta, dakle akademske zajednice je da čak i kada samo poštuju minimum procesa rada, organizuju prijemne i završne ispite i ja sam uverena da će se potruditi u okviru sopstvene autonomije da to i učine – navodi Đukić Dejanović.
Šta će biti sa osnovnim školama
U osnovnim školama nastava je u nekom procentu normalizovana. Ministarka je u intervjuu za „Blic TV“ govorila i o tome hoće li biti male mature imajući u vidu da neke škole i dalje ne rade, što znači da neće svakako svi osmaci biti u istoj startnoj poziciji.
– Što se osnovnih škola tiče, jedna jedina osnovna škola u Srbiji u ovom momentu ne radi. Najveći broj osnovnih škola već krenuo sa realizacijom plana nadoknade. Naši saradnici imaju uvid u te planove nadoknade i izvršiće uvid u to na koji način se nadoknade realizuju. Tako da sam uverena da će osnovne škole završiti sa ovom školskom godinom u skladu sa realizacijom tih planova i programom koji smo doneli. Vi znate da smo uvek imali 21. i 22. marta probni maturski. Sada će on biti za matematiku 25. aprila, a za ostala dva predmeta, dakle srpski, odnosno maternji jezik, i za izborni predmet, škole same odrediti od 22. do 30. aprila – rekla je ministarka za Blic.
Šta će biti sa srednjim školama
Za razliku od osnovnih, srednje škole u velikom procentu i dalje su u blokadi, a ministarka je objasnila da li je školska godina za njih ugrožena.
– Da, u zavisnosti od toga koliko će se realizovati program i nadoknada, a to je opet zaista stvar nastavnika, roditelja, pa i dece ako su punoletna, jer oni imaju pravo sami o tome da odlučuju, škole će imati mogućnost i podršku ministarstva. da se zaista plan nadoknade realizuje što je moguće i pre i kvalitetnije, ali i za njih je već vreme da se to dogodi i ja koristim ovu priliku da pozovem prosvetne radnike, roditelje i pre svega decu, učenike, da to svi zajedno učinimo – zaključila je ministarka.